0-800-500-905
гаряча лінія
передзвонити мені
на мій мобільний

Обираємо налічники на двері: види, особливості та матеріали наличників

7 лип. 2020

Двері повинні мати гарний вигляд і підходити під стиль приміщення, а не тільки захищати приміщення від грабіжників і температури зовні. Це стосується коробок для дверей вхідних, для цього використовують додаткові конструкції, наприклад, лиштви. Що це, навіщо потрібні і які бувають ми розглянемо далі. Також поговоримо про матеріали, з яких їх роблять, розміри та дизайн.

Особливості

Наличник - це планка між дверима і дверною коробкою. Головна функція - прикриття проміжку, але вони також:

 • приховують шурупи та інші елементи, які залишилися при монтажі;
 • захищають приміщення від протягу;
 • покращують зовнішній вигляд дверей.
 • дверные наличники

Види

Щоб простіше підібрати лиштви, потрібно знати, які вони бувають. За формою це:

 • плоскі;
 • напівкруглі;
 • фігурні.

За способом монтажу:

 • накладні;
 • телескопічні.

Плоскі і напівкруглі

Найпростіший варіант - плоский. Якщо говорити про перетині, то воно буде у вигляді прямокутника. При цьому поверхня буде прямий. Підходить в основному для звичайного дизайну двері. Напівкруглі лиштви - дорожчий варіант. Він має опуклу поверхню, яка може бути симетричною або зміщеною в одну зі сторін. Другий вид використовують для незвичайних дизайнерських рішень.

Фігурні наличники

Найдорожчий і рідкісний вид, який використовують для вхідних дверей. Вся суть лиштви в тому, що у нього є западини і опуклості по всій довжині. Тому він виглядає оригінально, підходить для складних дизайнів і робить дверний отвір візуально об'ємніше.

Накладні планки

Самий простий, швидкий і дешевий спосіб кріплення. Монтують лиштви за допомогою цвяхів, герметика, клею і так далі. Мінус в тому, що лиштви на тому ж клеї і герметики можуть з часом відпадати, якщо будете їх постійно чіпляти.

Телескопічні

Мають форму у вигляді букви Г, тому їх не потрібно прибивати цвяхами або клеїти. Досить закріпити наличник в паз коробки. На 1 краю лиштви округла форма, а на іншому - загнута, щоб зчіплюватися з коробкою. Головний плюс - простота монтажу. Також при такому кріпленні наличників не потрібно встановлювати планки-добори, якщо товщина дверної коробки така, що конструкція випирає зі стіни менше, ніж на 1,5 сантиметра. Плюс, їх можна висунути максимум на 2 сантиметри, щоб прибрати люз між коробкою і стіною.

Можна кріпити телескопічні лиштви та з добором, якщо коробка сильно виступає. Наприклад, на вхідних дверях, де сама стіна майже завжди тонший.

За способом стикування

Тут важливий тільки кут стикування. Є 2 варіанти:

 • 45 градусів;
 • 90 градусів.

У першому випадку краю потрібно підрізати. Головний плюс такої стикування - вона підходить абсолютно для будь-якого лиштви. Форма при цьому не має значення. Якщо стикуються під кутом 90 градусів, то це можна робити в 2 напрямках: горизонтально і вертикально. Вид стикування підходить тільки для прямокутної форми. Округлу і фігурну так стикувати не можна, тому що частина планки буде знаходитися вище, ніж друга планка.

Матеріали

Є 4 види матеріалів, з яких роблять лиштви:

 1. Дерево. Найпростіший, популярний і універсальний варіант. Дешевші лиштви роблять з липи або сосни, а дорогі - з дуба або бука. При цьому підібрати лиштва з дерева можна під будь-який полотно. Головне - правильно вибрати фарбу або віск, щоб панель підходила під самі двері. Якщо будете правильно доглядати за деревом, воно буде служити стільки ж, скільки самі двері. Мінуси теж є - дерево погано переносить зміни температури і вологість. Якщо не обробити поверхню, лиштва просто почне гнити з часом і потемніє. Але відновити зовнішній вигляд - не проблема. Для цього застосовують шпаклівку.
 2. МДФ. Більш дешевий матеріал, який має схожий зовнішній вигляд. Щоб поверхня по тону підходила під двері, її облицьовують. Це роблять 2 способами: ламінування або шпонування. У першому випадку на поверхню клеять плівку ПВХ, в другому - тонкий зріз дерева. В результаті отримуєте лиштва, який не поступається варіанту з дерева за зовнішнім виглядом. Є 1 мінус - від вологості матеріал швидко псуватися і гниє. Тому використовуйте тільки, якщо у вас в будинку сухе повітря.
 3. Пластик. Термін служби більше, ніж у МДФ. Головний плюс в порівнянні з минулими видами - стійкість до вологи і погодних явищ. Навіть якщо на лиштва буде постійно світити сонце, він не вигорить з часом і не втратить зовнішній вигляд. Плюс, панелі не згниють. Встановити можна навіть на вулицю для вхідних дверей. З відходом проблем теж немає - досить протирати вологою ганчіркою. Ще 1 плюс - простий монтаж, так що ви зможете поклеїти пластикові лиштви за допомогою рідких цвяхів самі.
 4. Метал. Не деформується, не схильний до вологи і атмосферних явищ, тому встановлюють в основному на вулиці. Проблема тільки в тому, що для вхідних дверей з металу лиштви потрібні рідко. Там є дверна коробка для вхідних дверей, яка виконує цю ж функцію. А в кімнатах металеві лиштви використовують рідко. Плюс, це найдорожчий вид.

Розміри

Все залежить від розмірів дверного отвору, його розташування, форми наличників і люзу між дверима і коробкою. Стандартна ширина - 64 мм. Для звичайних дверей 80 на 200 сантиметрів вона підійде. Якщо встановите для таких дверей лиштва з більшою шириною, він буде виглядати грубо, а з меншою - може не закрити отвір. Іноді не виходить встановити наличник потрібної ширини через:

 • меблів поруч;
 • двері невеликого розміру;
 • стіни прямо біля дверної коробки;
 • декоративних елементів поруч.

Тоді доводиться купувати вузькі лиштви.

Дизайн

Тут все залежить від ваших смаків і стилю приміщення. Якщо дизайн простий, підійдуть прості лиштви з прямокутним перетином або округлі. Під металеві коробки і двері краще вибирати панелі з металу. Для складного дизайну можна купити фігурні варіанти. Є ще 1 спосіб прикрасити двері - капітелі. Це накладки, які встановлюють у верхній частині дверної коробки вище лиштви. В результаті двері набуває вигляду колони. Підходить в основному під класичний стиль і робить отвір візуально більше.

Як обрати?

Ось поради, які допоможуть швидше, простіше і правильніше підібрати наличники:

 • Враховуйте розмір. Якщо є дефекти після монтажу, купіть широкі панелі, щоб їх закрити.
 • Якщо зняли старі лиштви, а більш вузькі встановити вже не вийде, купуйте варіанти ширше. Так, вони можуть виглядати грубувато, за то вам не потрібно буде заново робити обробку стіни.
 • Вузькі планки купуйте тільки, якщо конструкція коробки або меблі не дають встановити варіант ширше. Також можете використовувати лиштви з невеликою шириною для вузьких отворів.
 • Підбирайте матеріал, тон і структуру поверхні під двері.

Якщо у вас будинок з колод, то потрібна обсадная коробка для дверей із замкнутою формою.

Монтаж

Якщо є час і бажання, можете монтувати лиштви самостійно. Головне - точно дізнатися, як кріпляться планки, адже все залежить від матеріалу і особливостей вашого приміщення. Плюс, обов'язково зніміть точні розміри, щоб наличники ідеально підходили і закривали отвір.

При покупці наличників насамперед дивіться на вигляд залежно від форми і монтажу. Уже після вибирайте матеріал, дизайн і інші параметри під дверну раму.